Column Ziggy Klazes: ‘Gastheren/dames van de stad’ is hun officieuze benaming. Dat de medewerkers van de afdeling Handhaving niet door iedereen zo ervaren worden, was voor Daphne en mijzelf reden om eens te gaan praten met Maaike Patist, hoofd van de afdeling. Uit gesprekken met ondernemers maar ook met particulieren kwam namelijk het beeld naar voren dat de medewerkers van de dienst handhaving ‘star’ waren in hun optreden. Het ‘gebrek aan coulance’ en het ‘onvermogen om een situatie goed in te schatten’ waren de meest gehoorde klachten over de manier waarop de dienst op zou treden.

Omdat voor veel mensen het contact met de dienst handhaving het meest directe contact is met een gemeentelijke dienst, straalde de negatieve beeldvorming van dienst Handhaving ook af op de Gemeentelijke organisatie.

Maaike verzekerde ons dat uitgerekend de klantvriendelijke benadering een speerpunt was van de dienst. De medewerkers worden volgens Maaike getraind op het respectvol en geduldig tegemoet treden van overtreders en het per geval inschatten van de situatie en manier van handhaving.

Maar hoe kan het dan zo zijn dat deze doelstelling en de perceptie van veel van de mensen die in aanraking komen met Handhaving zo ver uit elkaar liggen?

De enige manier om daar achter te komen is pudding eten. Oftewel: de praktijk ervaren. Zo kwam het dat Daphne en ik na een korte briefing, op zomaar een vrijdagochtend, achter de handhavers Rob van Amsterdam en Lisa Bogaart aanfietsten op zoek naar foutgeparkeerde vuilniszakken, een van de taken van de afdeling Handhaving. De stad kent notoire plekken waar het huisvuil aangaat. Die plekken werden door ons bezocht. De zwervende zakken werden door Rob en Lisa geopend en doorzocht op eventuele aanwijzingen omtrent de identiteit van de overtreder. In een aantal gevallen werd de overtreder inderdaad gevonden en werd er een bon uitgedeeld. Zelden was de opmerking ‘it’s a dirty job but somebody’s got to do it’ zozeer van toepassing. Na een uurtje achter Rob en Lisa aangefietst te hebben werd duidelijk hoe lastig en ondankbaar het is om mensen aan te spreken op hun ongewenste gedrag. Wij willen als Haarlemmers een schone, veilige stad maar laten ons tegelijkertijd maar weinig vertellen. En in die spagaat doet handhaving zijn werk. Alle lof voor mensen als Rob en Lisa die vaak te maken hebben met animositeit maar desondanks rustig blijven en hun werk naar behoren blijven uitvoeren.

In het nieuwe stadskantoor aan de Gedempte Oude Gracht kregen wij een uitleg over de meldkamer en spraken wij de teammanager Peter van Vliet en sloten wij ons werkbezoek af.

Het is aan de hand van deze ervaring moeilijk in te schatten waarom af en toe de vlam in de pan slaat en er toch regelmatig onvrede bestaat over het optreden van de Dienst Handhaving. Het antwoord zal waarschijnlijk gezocht moeten worden in het begrip ‘wederzijds respect’. Maar geldt dat eigenlijk niet voor alles…?